Вгору
за людьми
за відеозаписами
за блогами
за спільнотами
за аудіозаписами
Перегляд блогу
Вибираємо бігові лижі правильно: інструкції для початківців
Не Зупиняйся | Спорт | Психологія

Щоб зрозуміти, які лижі вибрати починаючому лижникові, необхідно в першу чергу визначитися, якого стилю катання ви віддасте перевагу.Для конькового стилю, коли подібно ковзаняреві рухаються по широкій підготовленій трасі, або класичного, коли рух здійснюється по лижні, виготовляються різні лижі.Не рекомендується купувати конькові лижі, маючи на увазі можливість кататися також і по лижні або навпаки.Це буде важко і навряд чи від такої їзди можна буде отримати задоволення.

Для чого потрібні насічки

Задавшись метою розібратися, як вибрати лижі для класичного ходу, пам'ятайте, що існують моделі з насічкою і без.Якщо ви новачок і у вас немає ні найменшого бажання розбиратися з тим, як правильно наносити лижну мазь в залежності від температури снігу, то для їзди по лижні вибирайте класичні лижі з насічкою.Якщо ж ви купили гладкі лижі без насічки, то знайте, що їх використовують тільки спільно з маззю тримання, в іншому випадку вони будуть прослизати.

Беговые лыжи для классического стиля с насечкамиПід час їзди по лижні середня частина лижі при відштовхуванні прогинається і стикається з поверхнею траси.Насічки робляться таким чином, що не дозволяють лижі прослизати назад, утримуючи її, але дозволяють практично безперешкодно ковзати вперед.Слід врахувати, що швидкість їзди буде завжди трохи нижче, ніж на гладких лижах.В складних умовах, таких як плюсова температура або обледенілий сніг, насічки не справляються з віддачею і лижі починають прослизати тому.З цих причин, моделі з насічками не використовуються в лижному спорті, але зате дуже зручні для початківців і недосвідчених лижників, а також для дітей.

Мастила тримання і ковзання

Лижна мазь для пластикових лиж буває двох різновидів: ковзання і тримання.

Лижні мастила ковзання призначені для поліпшення властивостей ковзних.Наносяться тільки на передню і задню частини класичних лиж, неважливо з насічкою вони або без неї.А у конькових змащується вся ковзна поверхня.

Мазь тримання наносять тільки на гладкі лижі, призначені для класичного ходу, і тільки на їх центральну частину (колодку).Така лижна мастило буває в твердому або рідкому вигляді і підбирається по температурі снігу.Служить для тієї ж мети, що і насічки – не дозволяє прослизати тому при відштовхуванні.

Немає необхідності наносити мастило тримання на лижі з насічкою, а ось мастило ковзання наносять на будь-які лижі.

Підбір лиж по жорсткості

Якщо хочете знати, як правильно підібрати лижі, запам'ятайте: найважливіше – правильно підібрати жорсткість.Кожна лижа має прогин, який більш ніж на половину визначає ходові якості.Жорсткість лижі визначається тим, наскільки велике зусилля потрібно докласти зверху, щоб її продавити.

Один з простих способів визначення жорсткості для класики полягає в тому, щоб обома руками продавити лижу до повного торкання підлоги ковзаючою поверхнею під колодкою.Якщо продавити не виходить, значить вибирайте з меншою жорсткістю.Що стосується лиж для конькового стилю, при стисненні однією рукою зазор повинен складати 1-2 мм.До речі, на деяких моделях вказують діапазон ваги лижника, на який вони розраховані.

Новачкам і непрофесіоналам найкраще підходить мала і середня жорсткість лиж.Якщо при відштовхуванні класичні лижі не продавлюються повністю, значить жорсткість підібрана неправильно.

Що стосується того, як підібрати лижі для конькового ходу, то вони майже вдвічі жорсткіше класичних, і не повинні повністю продавлюватися при відштовхуванні.При цьому вони зазвичай коротше класичних на 15-20 см.

Якщо ви плануєте прогулянки по цілині, без лижні, то вибирайте спеціальні прогулянкові чи туристичні (туринговые) лижі.Вони більш широкі, ніж звичайні класичні, і на них ви прокладете свою власну лижню куди завгодно.

Підбір довжини лиж

По довжині лижі підбираються таким чином:

 • для класичного стилю додати до свого росту 25-30 см;
 • для конькового — додати до зростання 10-15 див.

Питання того, як правильно вибрати лижі по зростанню, менш важливий, ніж підбір по жорсткості.Зазвичай, чим довші лижі, тим вони жорсткіше.Тому, якщо обрані по довжині лижі виявляться мягковаты, візьміть більш довгі.

Вибір лижних черевик

Перед тим, як вибрати лижні черевики, вірним рішенням буде купити термошкарпетки для катання на бігових лижах і надіти їх на примірку черевик.

У черевик для конькового ходу жорстка манжета для підтримки голеностопа і жорстка підошва.Для класики використовувати їх не слід, так як підошва не буде достатньо згинатися при відштовхуванні.Для класичного стилю призначені більш низькі взуття з м'якою підошвою.В свою чергу, використовувати їх для катання коньковим стилем не рекомендується, тому що вони не забезпечать необхідної підтримки гомілкостопа.

Хорошим вибором для любителів можуть стати комбіновані черевики, дозволяють кататися як класичним стилем, так і коньковим.Вони мають підошвою середньої жорсткості і, на деяких моделях, знімною манжетою.

При виборі обов'язково враховуйте зручність черевика.По можливості, вибирайте черевики, які додатково до шнурівці застібаються на блискавку, забезпечуючи захист від попадання снігу.

Вибираємо кріплення

На сьогоднішній день випускають три основних типи кріплень:

 • NNN (і її нова версія NIS),
 • SNS,
 • Nordic 75 (так званий «75 мм», старий стандарт часів СРСР).

Перші два практично нічим не різняться, а останній можна зовсім не розглядати.Головне – вибрати зручні черевики, а потім підібрати відповідні кріплення і встановити їх на лижі.

Вибираємо палиці

Тепер розберемося, як вибрати лижні палиці.Виготовляються вони наступних видів:

 • Углеволоконные.Найбільш дорогі.Легкі і дуже жорсткі.
 • Склопластикові.Найдешевші.Менш жорсткі і менш міцні.Більш важкі і легше гнутися.Відповідний варіант для дітей і початківців.
 • Алюмінієві.Доступні за ціною.Хороший вибір для новачків, любителів, а також для тих, у кого велику вагу.
 • Композитні з скловолокна і вуглепластика.Ціна і міцність буде сильно залежати від вмісту карбону.

Рекомендується вибирати палиці, у яких петлі для рук надійно застібаються на липучку.Не рекомендується купувати палиці з маленькими опорними кільцями (лапками).Вони будуть провалюватися в сніг, тому що призначені для спеціально підготовлених трас.

Лижні палиці підбираються з урахуванням зростання лижника.Їх довжину можна розрахувати простою формулою:

 • для класичного стилю відняти від свого росту 25-30 см;
 • для конькового – відняти від зростання 15-20 див.

Або можна скористатися стандартними таблицями підбору.

Таблиця підбору довжини лижних палиць для дорослого

Зростання лижника, см Довжина палиць, см
Для класичного ходу Для конькового ходу
150 120 130
155 125 135
160 130 140
165 135 145
170 140 150
175 145 155
180 150 160
185 155 165
190 160 170

Таблиця підбору довжини лижних палиць для дитини

Зріст дитини, см Довжина палиць, см Вік дитини, років
100 75 3
110 80 4
115 85 5
120 90 6
125 95 7
130 100 8
135 105 9
140 110 10
145 115 11
.
20 січня 2018 в 17:15  |  Переглядів: 2  |  Немає коментарів  |  Поскаржитися на запис
Читайте також: