Вгору
за людьми
за відеозаписами
за блогами
за спільнотами
за аудіозаписами
Перегляд блогу
Правильний вибір фітболу: практичні рекомендації
Не Зупиняйся | Спорт | Психологія

Розглянемо, які бувають види гімнастичних м'ячів, як вибрати фітбол, накачати його і які вправи з них найбільш ефективні.

Що таке фітбол – загальна інформація

Фітбол – міцний і пружний гумовий м'яч великого розміру для занять фітнесом і аеробікою в залі і вдома.Ще одна назва цього гімнастичного предмета – швейцарський м'яч.Правильний вибір фітболу у багато визначає ефективність подальших тренувань.М'яч повинен відповідати зростанню, вазі спортсмена і цілям тренувань.

Користь регулярних вправ з великим м'ячем для фітнесу багатогранна:

 • Навантаження на всі групи м'язів;
 • Розвиток спритності, гнучкості та координації;
 • Виправлення неправильної постави;
 • Профілактика і терапія початкових стадій дегенеративних і дистрофічних патологій суглобів і хребта;
 • Ефективне спалювання калорій;
 • Стрункість фігури без використання складних тренажерів.

Кругла форма даного гімнастичного снаряда дозволяє робити вправи з великою амплітудою, а нестійкість м'яча підтримує м'язи у постійному тонусі.Крім того, фітбол коштує набагато дешевше, ніж, наприклад, велотренажер, степпер або бігова доріжка, при цьому не поступається даними пристроїв ефективності.Придбати м'яч для домашніх вправ можуть навіть студенти і пенсіонери.М'яч широко використовується для зміцнення тазових м'язів у вагітних жінок.

Відмітна особливість аеробіки з фітболом у відсутності надмірного навантаження на нижні кінцівки.Це дозволяє займатися фітнесом літнім людям і тим, хто має проблеми з суглобами.Робити вправи зі швейцарським м'ячем можуть навіть люди з варикозною хворобою вен і надмірною вагою.В останньому випадку слід, звичайно, контролювати навантаження на м'яч і вибирати найбільш міцну і пружну модель.

Вправи з фітболом несуть комплексну користь: зміцнюється прес, зникає жир з живота і інших частин тіла, зменшуються прояви целюліту на стегнах і сідницях, в роботу включаються ті групи м'язів, які зазвичай не задіяні.Швейцарський м'яч цінують за універсальність, доступність і безпеку.

Історія створення

Історія фітболу починається із середини минулого століття.У 1960 році м'яч застосовувався фізіотерапевтом з Швейцарії Сюзан Кляйн-Фогельбах.Спочатку тренажер використовувався виключно в якості терапевтичного засобу для реабілітації пацієнтів, що мали травми хребта.Потім його почали застосовувати для лікування хворих з діагнозом «церебральний параліч».

Пізніше медики прийшли до висновку, що швейцарський м'яч можна застосовувати не тільки для лікування, але і для профілактики.Регулярні заняття сприяли зміцненню м'язово-зв'язкового апарату, сприяли стабілізації ваги.У 90-х роках XX століття швейцарський м'яч стали широко використовувати в гімнастичних залах як засіб для схуднення та корекції фігури.Так аеробіка з фітболом стала популярним напрямком фітнесу.

Різновиди

Існує кілька різновидів швейцарських м'ячів:

 • Фітбол з ніжками – ручками для утримання рівноваги.Такі моделі особливо люблять діти: ручки дозволяють скакати на м'ячі, утримуючи рівновагу.Модель з ріжками або дужками підійде для недосвідчених користувачів.
 • Фітбол з шипами, крім звичайних властивостей, має додаткові якості масажера.Така модель особливо ефективна для боротьби з целюлітом.
 • Гладкий фітбол підходить всім користувачам, але найчастіше використовується для занять вагітних.Такі м'ячі можна застосовувати як для релаксації, так і для інтенсивного тренінгу.
 • Спеціальні дитячі фітболи зазвичай відповідним чином декоровані і мають невеликі розміри.

Існують також овальні м'ячі і моделі у вигляді пончика.Ціни на м'яч залежать від габаритів, конструктивних особливостей, бренду, комплектації.Середня вартість фітболу – від 500 до 2500 рублів.

Вибираємо правильно м'яч

Де придбати якісний і міцний гімнастичний м'яч? Придбати цей виріб можна в звичайному магазині спортивних товарів.Хороший продавець-консультант, безумовно, допоможе правильно вибрати фітбол, підібравши найбільш підходить за всіма параметрами різновид, але визначити критерії вибору краще заздалегідь.Також, можна купити фітбол в інтернет-магазині, попередньо вивчивши всі особливості і характеристики різних моделей.

Для початку з'ясуємо, як підібрати фітбол за розміром.Зробити це відносно просто: для наочності складено таблиці, на які можна орієнтуватися.

Как подобрать фитбол по размеруПідбір діаметра фітболу по зростанню:

Зріст, см Діаметр фітболу, см
менше 155 45
155 – 169 55
170 – 185 65
більше 186 75 і більше

Інший метод підбору заснований на довжині руки, яка вимірюється від плечового суглоба до кінчиків витягнутих пальців:

Довжина руки, см Діаметр фітболу, см
менш 55 45
56 – 65 55
66 – 75 65
більше 75 75 і більше

Переконатися, що модель підходить ідеально, можна наступним способом: у позиції сидячи верхи на м'ячі кути між тулубом і стегном, а також між стопою і гомілкою повинні складати приблизно 90 градусів.Недосвідченим спортсменам фахівці радять вибирати м'яч трохи менше норми: у разі падіння зменшується ймовірність серйозних травм.

Основні характеристики якісного виробу:

 • Пружність: при натисканні на кулю долоня повинна пружинити;
 • Міцність;
 • Ідеальна поверхня – шви на якісних м'ячах абсолютно непомітні;
 • Антистатичні властивості;
 • Бездоганно втиснутий в поверхню ніпель.

Сучасні моделі оснащені системою безпеки «анти-розрив»: при випадковому проколі або порізі такий м'яч не вибухне і не травмує спортсмена, а повільно здується.Купуючи імпортний фітбол, дивіться в розділі технічних параметрів позначення ABS (Anti-Burst System) – це і означає наявність анти-розривний системи.

Який витримує вагу фітбол при вертикальному навантаженні, зазвичай зазначено в технічних характеристиках моделі.Однак сучасні м'ячі від добросовісних виробників досить міцні і витримують будь-який можливий вага (до 200-300 кг).

Користуватися м'ячем слід на гладкій поверхні, оберігаючи снаряд від механічних пошкоджень.Якщо стався прокол, необхідно провести ремонт: нерідко в комплект до виробу входить клей, що забезпечує стійкість пошкодженої ділянки до розриву.Зберігати м'ячі краще у накачаному стані подалі від батарей опалення та відкритого сонця.Транспортувати фітбол взимку слід в салоні автомобіля, а не в багажнику.

Накачати м'яч можна ручним, ножним, електричним і будь-яким іншим насосом з відповідним по діаметру ніпелем.Можна придбати спеціальний насос для фітболу, а можна не витрачати зайвих грошей і накачати силою власних легень, як звичайну надувну іграшку.Ступінь пружності визначайте самі – м'яч не повинен бути занадто м'яким або надмірно жорстким.

Перед придбанням фітболу краще проконсультуватися з тренером у фітнес-залі або вивчити відгуки про те чи іншому виробнику в інтернеті.Невідомі бренди краще не купувати – іноді навіть дорогий м'яч виявляється неміцним, слизьким або занадто м'яким.

Якщо ви не хочете виявити шлюб у вигляді проколу або розриву будинку, не соромтеся – попросіть продавця надути м'яч прямо в магазині.Попутно можна оцінити еластичність та розміри виробу, а також стан поверхні: вона повинна бути однорідною, без здуття і западин.

М'яч можна використовувати не тільки для фітнес-тренінгу: це чудовий засіб для релаксації і профілактики остеохондрозу.Можна використовувати кулю замість крісла – сидіти за комп'ютером або перед телевізором.

.
20 січня 2018 в 17:16  |  Переглядів: 3  |  Немає коментарів  |  Поскаржитися на запис
Читайте також: