Вгору
за людьми
за відеозаписами
за блогами
за спільнотами
за аудіозаписами
Перегляд блогу
Мельдоний – фармакологічні властивості препарату, застосування в спорті та медицині
Не Зупиняйся | | Психологія
Спробуємо розібратися, що таке мельдоний, як діє цей препарат, і яка користь і шкоду мельдонію, навіщо його беруть спортсмени і чому мельдоний визнали допінгом.Розглянемо також історію створення препарату і з'ясуємо, які галузі його застосування.

Мельдоний – загальна інформація, історія створення

Препарат являє собою метаболічний засіб, відоме в медицині під назвою «мілдронат».Дія мельдонію на організм – стимулюючу і захищає: речовина нормалізує роботу клітин, які зазнали гіпоксії (кисневої недостатності) або дефіциту живлення. У медицині препарат застосовується досить широко: наприклад, він входить до складу комплексної лікарської терапії при ІХС (ішемічної хвороби), інфарктах і серцевої недостатності.У РФ з 2012 року засіб включено до переліку життєво необхідних ліків.У російських аптеках вартість милдроната в таблетках – в межах 150-270 рублів. Мельдоний був отриманий в 1970-х роках в Латвійській РСР в Інституті органічного синтезу.Спочатку засіб було запатентовано в якості стимулятора росту тварин і птахів і застосовувалося в сільському господарстві та промисловості.Творець препарату професор Іварс Калвиньш стверджує, що ідея використання мельдонію в медицині виникла вже після його тривалого використання в інших галузях. У 1984 році препарат був запатентований в США, але через кілька років заборонений до використання.Аналоги милдроната в США існують, але дістати їх у звичайних аптеках практично неможливо, хоча в медичному плані ефективність мельдонію не викликає сумнівів у лікарів і фармацевтів.

Застосування в медицині – свідчення, форми випуску, фармакологічна дія

Мельдоний в ампулахМельдоний являє собою білий порошок з вираженою кристалічною структурою.Препарати випускаються у таблетованій формі (капсули з розчинною оболонкою) і у вигляді ампул для ін'єкцій. Показаннями до застосування милдроната є:
 • Ішемічна хвороба серця;
 • Інфаркт;
 • Інсульт;
 • Серцева недостатність;
 • Нервове і фізичне виснаження;
 • Зниження працездатності в результаті надмірних навантажень;
 • Післяопераційний період (для прискорення відновлення);
 • Недостатність кровообігу;
 • Абстиненція при алкоголізмі 2-3 стадії;
 • Хронічний бронхіт, астма і інші патології органів дихання, що супроводжуються кисневою недостатністю;
 • Офтальмологічні (очні) захворювання (ретинопатія, тромбоз очних вен, крововиливи в сітківку);
 • Ускладнення діабету.
Застосування мельдонію в спорті виправдано його стимулюючою дією, проте є думка, що абсолютно здоровим людям застосовувати дане ліки недоцільно. Діюча речовина милдроната прискорює синтез і рух АТФ в клітинних структурах, що позитивно позначається на функціональному та енергетичному статус самих клітин і тканин.При інфарктах речовина уповільнює незворотний некроз серцевих м'язів, а при інсультах та ішемії будь-якої етіології покращує кровообіг.При гіпоксії (дефіцит кисню) препарат допомагає доставляти кисень у клітини у відповідності з їх потребами в такому. Таблетована форма препарату добре всмоктується в травному тракті.Біодоступність ліки – 78%, максимальний вміст діючої речовини в крові досягається через 60-90 хв.після прийому.Час виведення мельдонію з організму – 12-24 години, але деякі проби дозволяють виявити речовина в організмі навіть через 120 діб після застосування.

Протипоказання

Препарат протипоказаний вагітним, дітям до 18 років (через відсутність клінічних випробувань), людям з індивідуальною непереносимістю до діючого компоненту або допоміжних речовин ліки.Не рекомендується застосування без лікарського призначення.При передозуванні можливі шлункові розлади, тахікардія, скачки тиску, шкірні алергічні реакції у вигляді почервоніння, свербежу, набряків. В останні роки серйозно вивчається вплив мельдонію на організм діабетиків.В ході випробувань на тваринах виявлено, що речовина здатна знизити концентрацію глюкози в плазмі, не впливаючи на рівень інсуліну.Попутно знижується ризик ацидозу та інших наслідків метаболічних порушень.

Застосування в спорті

Мельдоний в бодібілдінгу і в спорті застосовується не так давно.Більшість спортсменів до недавнього часу відносилося до препарату як до вітамінному засобу, не впливає на спортивні показники.Допінговий скандал з мельдонием змінив ставлення до ліків в російському спорті.Тепер речовина офіційно віднесено до класу гормонів і модуляторів метаболізму, а його застосування заборонено під час самих змагань та в період підготовки до них. Навіщо спортсмени приймають мельдоний? Вітчизняні та деякі закордонні фахівці зі спортивного харчування і фармакології стверджують, що мельдоний завжди використовувався спортсменами як засіб для адаптації до підвищених навантажень і прискорення реабілітації після важкого тренінгу, але ніколи не приймався для стимуляції і збільшення фізичних здібностей.

Допінговий скандал і його аналіз

Мельдоний входить в перелік заборонених препаратів з 1 січня 2016 року (до цього речовина знаходилася в списку моніторингу міжнародного комітету).Тепер за використання цієї речовини під час офіційних змагань спортсменам загрожує дискваліфікація на 4 роки. Допінговий скандал в російському спорті почався з визнання Марією Шараповою у застосуванні мельдонію протягом 10 років.За словами відомої тенісистки, вона приймала ліки за лікарським призначенням. Після цього ще кілька спортсменів (переважно з країн СНД) також були викриті в застосуванні препарату.Список спортсменів, у яких був виявлений мельдоний, дуже великий.Немає потреби наводити всі прізвища (їх у переліку понад 60), тим більше самі учасники скандалу не згодні з висновками допінгової комісії. Позицію спортсменів підтримують представники уряду РФ: віце-прем'єр А.Дворкович заявив, що російська сторона наставивает на проведенні додаткових досліджень з даного питання.У той же час президент РФ вважає, що не варто шукати в допінговому скандалі сліди міжнародної змови і закликав спортивних функціонерів своєчасно реагувати на зміни в списку заборонених ліків. Думка творця препарату професора Калвіньша однозначно: речовина не є допінгом за визначенням.Медичні засоби, в яких міститься мельдоний, застосовуються при терапії серцевих патологій: наукових доказів впливу даного компонента на фізичні можливості людини не існує. Такі дослідження просто не проводилися, але в теорії спортсменам, які беруть мілдронат або його аналоги, слід очікувати, скоріше, погіршення результатів, оскільки діюча речовина уповільнює (інгібує) окислення жирних кислот.Рішення Антидопінгової комісії Іварс Калвиньш вважає серйозною професійною помилкою.

Висновки

Далеко не всі фахівці згодні з твердженням, що мельдоний – це допінг і впливає на підвищення результативності у спортсменів.Але є ряд незаперечних чинників, що стосуються даного препарату.Перелічимо найбільш важливі з них:
 • Мельдоний використовується в якості ефективного ліки при серцевих недугах і деяких інших патологіях.
 • Повномасштабних досліджень, що підтверджують вплив препарату (або відсутність такого) на витривалість, не проводилося.Це ставить під сумнів однозначні висновки WADA про наявність у мельдонію виражених допінгових властивостей.
 • Здоровим людям слід утриматися від несанкціонованого застосування милдроната в якості стимулятора при фізичних і розумових навантаженнях.
 • Препарат позитивно впливає на здоров'я спортсменів, які мають медичні проблеми серцево-судинного характеру, але не гарантує перемоги в змаганнях.
Ясно, що до закінчення допінгового скандалу приймати мельдоний і його аналоги спортсменам не рекомендується.Але людям, яким препарати даної групи призначені кваліфікованими лікарями, слід продовжувати терапію, не побоюючись за негативні наслідки. .
20 січня 2018 в 17:16  |  Переглядів: 2  |  Немає коментарів  |  Поскаржитися на запис
Читайте також: